Yayınlar TV

TRT 1

Genişlet
TRT 1 Yayın Akışı

TRT 1 Canlı izle

Trt 1


            Türk televizyon tarihinin ilk televizyon kanalı olarak 1961 Anayasasında karara bağlanarak 31 Ocak 1968 tarihinde resmi anlamda kurulan ilk ve tek devlet televizyonudur. Yayın ilkesi doğrultusunda tüm siyasi görüşleri barındırma amacında olan ve tüm kesime hitap eden bir dizi, program ve haber yayınlarına yer veren televizyon kanalı bunu logosuna da yansıtarak tamamen sade bir tasarımla büyük harflerle TRT olarak hazırlandı. Türkiye Radyo ve Televizyonu adıyla kurulduğundan beri yayıncılık ilkesi gereğince daima nesnel ve tarafsız bir bakış açısı doğrultusunda etkili televizyon kanalı olma parolasını sürdürerek hareket etti.

İlk renkli yayın

            TRT ilk renkli yayınına 1976 yılında başladı. Yılbaşı programı olarak dönemin ünlü sanatçılarına yer veren TRT bu anlamda televizyon yayıncılığı konusunda on yıl gibi bir süre sonra tamamen renkli yayıncılık ilkesini yerleştirerek böylelikle Türk televizyon tarihinde renkli dönemi başlatmış oldu. Bütün bu çalışmaları sürecinde de günümüz anlamında ortaya konulan tüm televizyon programlarının ilki olmayı başardı.

HD yayın dönemi

            19 Mayıs 2012 tarihinden itibaren HD formatlı yayın hayatına geçiş yaparak böylelikle yüksek çözünürlük oranında kaliteli televizyon yayıncılığına başlamış oldu. Bünyesinde barındırdığı deneyimli spiker kadrosuyla tüm Türkiye'ye hizmet vermeye devam eden televizyon kanalı olarak günümüzde de tarihsel konulu dizi ağırlıklı olarak yayıncılık alanında ilerlemektedir. Öne çıkan televizyon dizileri arasında Diriliş Ertuğrul, Payitaht: Abdülhamit, Kalk Gidelim gibi televizyon yapımları başta gelmektedir. Leyla ile Mecnun adlı komedi dizisi de ses getirmiş ve reyting sıralamasında reyting rekorları kıran bir dizi olarak tarihe geçmeyi başarmıştır.

Frekans bilgileri

Türksat 4A üzerinden 
11958 frekans
27500 sembol oranı
5/6 fec değeri dikey olarak SD formatta hizmet vermektedir.

Türksat 4A üzerinden
11054
30000
3/4 fec değeri dikey olarak HD formatta hizmet vermektedir.

            Bütün bunların yanı sıra D-Smart üzerinden 26. kanal, Digitürk 323. kanal ve Filbox üzerinden 150. kanal üzerinden de yüksek kalitede yayın yapmaya devam etmektedir. Tamamen kaliteli ve nesnel yayıncılık ilkesi doğrultusunda öne çıkan televizyon programlarıyla haber bültenlerini Zafer Kiraz (hafta içi) ve Işıl Açıkkar (hafta sonu) sunmaktadır.